Blog

Welcome to our blog

Cze
15

Przywiezione z podróży…

Posted Czerwiec 15, 2015 in Artykuły

Przywiezione z podróży…

Kochani dziś ciąg dalszy tematu “Przywiezione z podróży”. Tym razem kilka słów o projektowaniu wnętrz … w Indonezji. Przebywając w różnych częściach świata oczywiście zawsze muszę zbadać temat mi tak bliski , dlatego dziś właśnie Bali . Jest to niezwykle ciekawe kulturowo miejsce, stąd postanowiłam poświęcić mu odrobinę czasu i miejsca.

Kształt i konstrukcja tradycyjnych budowli na Bali odzwierciedla porządek wszechświata. Wszystkie budowle na wyspie, zarówno świeckie jak i sakralne, od stuleci projektuje się mając na uwadze świętość przestrzeni, w ścisłym związku z religią i kosmologią.

Zgodnie z kosmologią wszystko w świecie ma ustalone miejsce, a każde naruszenie naturalnego porządku wywołuje dysonans. Budynki zatem i ich forma muszą pozostawać w zgodzie z układem , a także podziałem kosmosu na strefę górną, środkową i dolną. Buddyzm wyróżnia trzy strefy ludzkiego ciała – znajdujące odzwierciedlenie w budowli: dach jest głową i niebem, część środkowa to tułów i ziemia, fundamenty to dolna część ciała i kraina cieni.

Tradycyjny dom jest zawsze otoczony dziedzińcem i murem, bez zadaszenia, tak aby ziemia była otwarta ku niebu . Na teren domostwa wchodzi się przez bramę, w której znajduje się nisza na ofiary. Nieco dalej wznosi się mur, który ma przesłaniać wnętrze , uniemożliwić wejście do środka złym duchom. W obrębie dziedzińca jest kilka pawilonów., a każdy z nich ma konkretne zastosowanie i jest zaprojektowany zgodnie z częściami ciała. Rodzinna świątynia znajduje się w najświętszym narożniku odpowiadającym głowie. Rytualny pawilon wschodni i centralny dziedziniec symbolizują pępek i tułów. Tam odbywają się wszystkie obrzędy inicjacyjne od narodzin po spiłowywanie zębów (jeden z tradycyjnych balijskich rytuałów) i śluby.  Ramiona to pomieszczenia sypialniane – jedne zarezerwowane dla starszych małżeństw oraz na rodzinne pamiątki, a zachodnie przeznaczone dla członków rodziny , którzy nie wstąpili jeszcze w związek małżeński. Kuchnia to żołądek, natomiast spichrze to nogi. Brama symbolizuje genitalia, a dół na śmieci odbyt.

Ciekawostką jest również to , że w projektowaniu architektury Balijskiej używa się skali innej niż w naszym zachodnim świecie. Ponieważ domostwa symbolizują człowieka, to skalą jest ludzkie ciało.

Nowoczesna architektura w stylu balijskim znalazła odzwierciedlenie w domach w odległych miejscach na całym świecie . Czołowi projektanci Bali zyskują międzynarodową uwagę, a ich budowle są inspiracją w każdym zakątku naszego globu.

bali kopia bali2 kopia bali3 kopiabali5 kopiabali4 kopia